Archiwum 23 sierpnia 2019


Rodzaje i zastosowanie tarcz do drewna i...
Autor: kordelas75 | Kategorie: Narzędzia w warsztacie 
23 sierpnia 2019, 09:48

Witam

Innowacyjne wielozadaniowe tarcze pilarskie Bosch Multimaterial wyróżniają się bardzo długą żywotnością i czystym cięciem: aluminium, laminatów, płyt wiórowych, płyt epoxydowych, drewnie twardym i miękkim.

Cechy te są wynikiem wyjątkowej technologii produkowania i lutowania zębów. Technologie MicroteQ, która umożliwia bardzo solidne i trwałe zespawanie zębów z korpusem tarczy. Dzięki specjalnej geometrii HLTCG zęby są głębiej przytwierdzone w korpusie i bardziej odporne na złamanie. Węgliki trapezowe wyglądają tak, że za zębem płaskim jest umieszczony nieznacznie wyższy ząb trapezowy.Ząb trapezowy nacina tworzywo nieco węziej niż ostateczna szczelina, co przeciwdziała uszkodzeniu zęba przy cięciu trudnych materiałów. Użytkownicy profesjonalni, mogą pracować jedną tarczą pilarską dłużej i z większą precyzją – bez konieczności częstej wymiany tarczy pilarskiej.

Na zdjęciu całkiem podobna tarcza ale produkowana w POLSCE - https://domtechniczny24.pl/pi%C5%82y-tarczowe-do-drewna.html

Innowacyjne tarcze pilarskie przeznaczone są do cięcia dowolnych najpopularniejszych materiałów z aluminium, miedzi, mosiądzu, twardych laminatów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, płyt epoksydowych. To wszystko dzięki ujemnemu kątowi nachylenia zębów, który wynosi -5 stopni. Solidnie węgliki o zmiennej geometrii zapewniają doskonałe efekty cięcia przy zachowaniu długiej żywotności tarczy. Tarcze pilarskie MultiMaterial dostępne są w wersjach o różnej wielkości, z różną liczbą zębów, a niektóre z dodatkowymi otworami pod zabierak tarcz dociskowych. Przeznaczone są do: pilarek stacjonarnych, pilarek ręcznych zakres średnic od 130-240mm oraz do ukośnic do przecinania drewna - średnice 210, 216, 260, 305, 350, 400.

Na tarczach jest wyjątkowa powłoka cleanteQ, która zmniejsza tarcie, z racji tego tarcza nie ogrzewa się w trakcie pracy. Dodatkowo, powłoka chroni tarczę przed korozją. Wycinane laserem szczeliny dylatacyjne gwarantują wysoką trwałość tarczy oraz łatwiejszą i cichszą robotę przy niskim poziomie drgań.  

Dodam jeszcze, że tarcze widiowe coraz częściej są używane do cięcia stali, oczywiście sa to specjalne tarcze - https://domtechniczny24.pl/pi%C5%82y-widiowe-do-metalu.html

 

Jak wykryć przewody przed wierceniem
Autor: kordelas75 | Kategorie: Narzędzia pomiarowe 
23 sierpnia 2019, 09:45

  Wykrywacze przewodów to urządzenia do lokalizacji instalacji elektrycznej, instalacji wodnej, prętów zbrojeniowych i innych znajdujących się w ścianach. Nikogo nie trzeba tłumaczyć, że podczas wiercenia otworów w ścianie na niedużej głębokości pod kołki rozporowe, czy w trakcie wiercenia otworów przelotowych, nie jest miło jak wiertło SDS max 25 mm przedziurawi nam wiązkę kabli lub uszkodzi rurę z wodą.

  Urządzenia do lokalizacji inaczej wykrywacze do przewodów podzielić można na typowe wykorzystujące układy indukcyjne np. Bosch GMS 120 i zależnie, od jakości i ceny dostajemy produkt lepszej lub gorszej klasy. Oraz bardziej zaawansowane oparte o fale radiowe i detektory tych fal D-Tect 150 lub D-Tect 120, takie narzędzia są przez to bardziej precyzyjne.

https://domtechniczny24.pl/wykrywacze.html

W przypadku wykrywaczy indukcyjnych należy się nauczyć jak działa narzędzie, ważne jest, aby mur był suchy, pozbawiona zanieczyszczeń typu tlenki żelaza. Na nieprecyzyjne pomiary może mieć wpływ elektryczność statyczna powierzchni, można ją nieco zniwelować dotykając na sekundę dłonią w bezpośrednim otoczeniu miernika by rozładować napięcie statyczne. Podobne zaburzenia mogą powodować powierzchnie płytek ceramicznych lub tapet przewodzących prąd, bliskość stacji nadawczych, radarów samolotowych i innych, masztów lub kuchenek mikrofalowych. Pomiar może być także zakłócony przez otoczenie przyrządów, które wytwarzają silne pola magnetyczne i elektromagnetyczne.

  Detektor D-Tect 120 kontroluje obszar w zakresie pomiarowym czujnika radarowego.  Odkryte zostają wszelkie obiekty do 6 cm pod pow., które są wykonane z materiału innego niż ściana. Detektor ma 3 funkcje pracy. Podstawowa – tryb uniwersalny do większości ścian w budownictwie. Lokalizowane są elementy metalowe, rury z tworzyw sztucznych z wodą (lokalizację rur z tworzywa bez wody zapewnia detektor D-Tect 150), przewody elektryczne i kable. Puste przestrzenie w ścianie o średnicy mniejszej niż 2-3 cm nie zostaną wykryte.

  Drugi tryb pracy to Beton.  To coś dla tych, co wiercą lub tną tarczami diamentowymi w betonie zbrojonym lub litym zagęszczonym betonie, maksymalna głębokość w tym trybie to 12 cm.

  Trzeci tryb to konstrukcje prefabrykowane typu ściany gipsowo kartonowe, drewniane.  W tej opcji D-Tect 120 Bosch wykrywa belki drewniane, profile metalowe, przewody elektryczne, rury z tworzywa sztucznego wypełnione wodą, maksymalna głębokość to 6 cm.

  Ponadto miernik umożliwia precyzyjne lokalizowanie, co zostaje wyświetlone w formie strzałek kierunkowych. Jesteśmy wtedy informowani, z której strony jest centrum zlokalizowanego elementu. Narzędzie ma dwa źródła zasilania, bateryjny 4* AA  lub na akumulator Bosch 10,8V.

 

Rodzje filtropochłaniaczy gazowych do masek...
Autor: kordelas75 | Kategorie: Bezpieczna praca 
23 sierpnia 2019, 09:33

Dzień dobry, dzisiaj zagadnienie: filtry i filtropochłaniacze do masek przeciwgazowych i przeciwpyłowych Secura

Podczas wykonywania różnych robót w zakładzie, garażu czy podczas oprysków, gdzie zwartość szkodliwych par i gazów przekracza NDS, niezbędna jest maska przeciwgazowa.  Zdrowie mamy jedno i warto o nie dbać, szczególnie, że środkichemiczne w dzisiejszych czasach są niezwykle szkodliwe i możemy na skutek nieuwagi spowodować nieodwracalne uszkodzenia zdrowia. Dosyć straszenia.

Wykonując prace w otoczeniu szkodliwych gazów najbardziej narażony jest nasz układ oddechowy. Gazy lub mgły przenikają bezpośrednio przez płuca do krwi, mózgu i naszych narządów. Powinno się jednak pamiętać o oczach i całej skórze, przez nie również, choć w mniejszym stopniu szkodliwe substancje dostają się do organizmu. Stąd okulary ochronne i kombinezowy robocze.

Wracając do ochrony dróg oddechowych chcę przedstawić różne modele pochłaniaczy i filtropochłaniaczy przeciwgazowych.  W odrębnym poście wstawię tabelę z ich typami i przeznaczeniem. Zdaje sobie sprawę, że patrząc na nią większość z potencjalnych użytkowników nie będzie wiedziała, co wybrać.  Bo przecież podczas stosowania środków ochrony roślin nie wiemy, do jakiej grupy można je zaliczyć, albo lakierując ramę stalową nie wiemy, jakie cuda zawiera farba. Ale spokojna głowa, są przygotowane gotowe zestawy: maski przeciwgazowe + filtry dla lakierników, czy rolników przy opryskach, ale o tym później. 

Pierwszą fundamentalną kwestią jest określenie czy mamy do czynienia z określonymi gazami i parami, wtedy wybieramy selektywne pochłaniacze.

Czy mamy do czynienia z nieokreślonymi lub nieznanymi gazami i parami, wtedy stosujemy pochłaniacze wielogazowe.

Jeżeli oprócz gazów i par występują szkodliwe pyły dymy i mgły np. podczas lakierowania czy oprysków to stosujemy filtropochłaniacze, profesjonalnie powinienem napisać dziesięciokrotnie przekraczającym Niebezpieczne Dopuszczalne Stężenie. Filtropochłaniacz ma na wlocie pochłaniacza filtr na którym osadzają się drobinki o sprecyzowanej wielkości. I tu warto zaprezentować kolejny ważny atrybut pojawiający się na filtrach i pochłaniaczach.

Klasa pochłaniacza 1 (np. poczłaniacz A1, ABEK1) oznacza, że zezwala się jego stosowanie do stężeń szkodliwych par i gazów nieprzekraczających 0,1% w objętości.

https://domtechniczny24.pl/maski-poch%C5%82aniacze-i-akcesoria.html

Klasa pochłaniacza 2 (np. E2, pochłaniacz ABEK2) oznacza, że dopuszcza się jego stosowanie do stężeń szkodliwych par i gazów nieprzekraczających 0,5% w objętości.

Klasa Filtra P1 zabezpiecza przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 4* NDS

Klasa Filtra P2 zabezpiecza przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 10* NDS

Klasa Filtra P3 chroni przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 20* NDS

Ważne, zatem jest gdzie i w jakim stężeniu pracujemy. Wiadomo, że jak będziemy oczyszczali rozpuszczalnikiem detal w małym niewietrzonym pomieszczeniu to kondensacja będzie wyższa, a jak na wolnym powietrzu to nieporównywalnie mniejsze. 

No to teraz po takiej opowieści to pojawia się chaos liczb i cyfr i pytanie, co zrobić i jaki pochłaniacz wybrać. Nie jest tak źle firma Secura przygotowała gotowe 2 zestawy. 

Pierwszy najczęściej sprzedawany to Secura 2000 Lak. Zestaw do prac z farbami i lakierami, żywicami i rozpuszczalnikami. Dodany jest do niego filtr P1 zabezpieczający przed pyłami i aerozolami, wydłuża on również żywotność pochłaniacza A1.

Secura 2000 Chem, zestaw maski z filtropochłaniaczami. Zastosowanie takie jak powyższe, do tego może być stosowana podczas oprysków roślin. Nakładka P1 zabezpiecza przed pyłami i aerozolami do 10*NDS.