Kategoria

Elektronarzedzia -nowości


Wiertarki magnesowe - rodzaje i osprzęt
Autor: kordelas75 | Kategorie: Elektronarzedzia -nowości 
29 czerwca 2020, 10:53

Cześć

Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Główną zaletą tych elektronarzędzi jest mała waga i możliwość wiercenia otworów o dużych średnicach. 

W zakładzie pracy zazwyczaj dostępna jest wiertarka stołowa - ciężka i masywna - wykonanie precyzyjnych otworów o znacznych rozmiarach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracymontażu} w na wyjeździe jeżeli zajdzie konieczność wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 1 mm. To zwykła wiertarka  nie da rady. Wtedy wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu wukorzytuje się je przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, pracach przy wiaduktach, produkcji dźwigów, i innych robót montażowych w stali. 

Nie jest to maszyna stosowana sporadycznie, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania,  montażu instalacji w terenie. 

Podstawowym narzędziem skrawającym są   - Wiertła do magnesówek - trepanacyjne.

Duża gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi zapewnia wykonywanie otworów bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 28mm , 54 mm , i większe).

Jeszcze parę lat temu narzędzia te były drogie, dzisiaj ich cena i dostępność znacznie spadła.

Zwracam jeszcze uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z konstrukcją wiertła. Obróbka odbywa się tylko na brzegach, natomiast środek pozostaje nienaruszony. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w porównaniu do wiertła krętego . Wynika to naturalnie z faktu mniejszej powierzchni skrawania.

Przykładowo jeżeli wiertarka w na tabliczce ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to używając frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, gdyż rdzeń zostaje nienaruszony i nie potrzeba tracić energii i czasu na przerobienie go na wióry:)

Zwiększy się również szybkość skrawania i co czasami ważne ilość wiórów. 

Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest stabilny, można wiercić otwory np. na brzegach, zachodzące na siebie, pachwinowe itd . Kluczową sprawą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.

Dodatkowo otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja wykonania bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu. 

Mocowanie i system chłodzenia.

Frezy  mocowane są systemem Weldon ( droższe modele magnesó wek mają dodatkowo gniazdo Morsea ). W większości modeli mocowanie wierteł trepanacyjnych w wiertarce magnesowej zapewniają profesjonalne uchwyty przemysłowe z wewnętrznym systemem chłodzenia. Montowany do wnetrza wypychacz, zwany czasami pilotem, wysuwa się podczas wiercenia w uchwyt i otwiera zawór chłodziwa, przez który wlewa się ono do wnętrza freza. W zależności od rodzaju uchwytu płyn chłodzący podawany jest z niewielkiej wewnętrznej komory  lub z zbiorniczna umieszczonego na zewnątrz. Uchwyty z funkcją ciągłego podawania chłodziwa połączone z zewnętrznym pojemnikiem gwarantują pracę ciągłą, przy jednoczesnej, bezproblemowej kontroli chłodziwa, co dodatkowo zwiększa żywotność frezów i przyspiesza pracę. 

Podstawowe kryteria wyboru wiertarki to:

Planowane miejsce pracy, jeżeli na wysokościach to im lżejsza tym lepsza.

Planowane średnice otworów, każda wiertarka ma specyfikację. I tu ważna uwaga. Nigdy ale to nigdy nie powinno się wiercić w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Przykładowo jeżeli producent wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeśli taką normę zastosujemy to magnesówka będzie nam długo służyć. Zresztą jest to wszechstronna zasada do wszystkich maszyn.

Typy narzędzi, jeżeli przewidujemy używać stożka MK to należałoby zajrzeć do opisu lub zapytać.

Jeżeli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to może posłużyć nam jako gwinciarka. Zakresy gwintowania powinny być podane w danych technicznych.

Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Pozwala ona na dokładne ustawienie osi freza już po uruchomieniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)

Jakość: można wskazać trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry oszczędny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to produkty z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Krótko mówiąc główną ich zaletą jest:

- Mobilność, 

- Możliwość wiercenia głębokich otworów.

- Wiercenie otworów o dużej średnicy.

- Niska cena wierteł trepanacyjnych.

Wada:

- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam. 

 

Nowa przecinarka do płytek RUBI
Autor: kordelas75 | Kategorie: Elektronarzedzia -nowości 
19 lipca 2018, 10:12

W miesiącu sierpniu Rubi ma zamiar wprowadzić nową przecinarkę elektryczną do bardzo twardych płytek o sporej precyzji cięcia. Wartości jeszcze nie znamy, podejrzewam że pierwsze informację będą dostępne na początku przyszłego miesiąca.  A oto co piszą eksperty od marketingu na temat DC 250-1200 - https://domtechniczny24.pl/przecinarki-do-p%C5%82ytek-elektryczne.html

Odpowiadając na wymogi rozwoju materiałów ceramicznych na rynkach światowych, RUBI® wprowadza właśnie do swojej oferty nową przecinarkę elektryczną DC-250-1200, którą zaprojektowano nade wszystko pod kątem zabezpieczenia dokładności cięcia i sztywności ramy.

 

W porównaniu do modeli DW, długość cięcia w DC została przedłużona do 120 cm, a głowica tnąca nowatorskiej konstrukcji przesuwa się na łożyskach wzdłuż prowadnicy o do głębi zmodernizowanej geometrii. Pozwala to uzyskiwać wysoką precyzję nawet przy cięciach pod kątem najtwardszych materiałów ceramicznych, gresu, gresu szkliwionego i innych.

Obok nowej osłony tarczy należy wyróżnić nowy, szerszy korpus umożliwiający wygodne cięcie płyt wielkoformatowych. Wanna przykryta jest zdejmowalnymi blatami stołu nowatorskiej budowy i posiada układ dekantacji wody zmniejszający jej rozbryzg. Przymiar czołowy oraz przestawny przymiar kątowy zezwalają na dokonywanie precyzyjnych cięć seryjnych oraz po przekątnej.

Napęd główny maszyny ma moc 1,5 KM z przechylnym silnikiem umożliwiającym cięcie pod kątem oraz cięcia wgłębne. Zgodnie ze standardami RUBI®, maszyna DC objęta jest 2.letnią gwarancją w międzynarodowej sieci serwisu posprzedażnego RUBI®.

Dostępna w sprzedaży od początku sierpnia 2013 roku.

 

Nowości na styczeń
Autor: kordelas75 | Kategorie: Elektronarzedzia -nowości 
15 grudnia 2013, 08:54
Witam
Chyba zastanawialiście się często, po co w niektórych maszynach, czy sprzęcie AGD producent czy konstruktor skręca obudowy na nietypowe wkręty czy śruby z dziwnymi łbami? Torksy z otworem, albo główka płaska przecięta czy inne wynalazki. W ten sposób zmuszani jesteśmy do oddawania zepsutego sprzętu do serwisu i prawie zawsze jest to kosztowne. To samo jest z rozlicznymi kluczami do samochodów. Producenci myślą, że są cwani to prawda, ale my jesteśmy cwańsi:)
 
 Pierwsze to klucze do korków oleju, na ogół są to kwadraty 8mm, 10mm lub 12mm. Mocujemy na pokrętło do kluczy 1/2" i gotowe.
Następnie klucz trzpieniowy splin M16 z otworem, takie cudo do zakręcania korków oleju i skrzyni biegu w kilku modelach samochodów.
Dalej nasadka 10 kątna 20mm do resora tylnego w Hondzie. A dokładnie do śrub mocujących resor, jak by nie można było normalnych śrub z łbem sześciokątnym.
 
Dwa razy w roku przyjeżdża do nas polski rzemieślnik, który z blachy ocynkowanej wytwarza lejki do płynów. Lejki są nadzwyczaj solidne, blacha jest gruba od 0.3 mm przy małych do 0.5mm przy {największychdużych. Lejki mają wlutowane na stałe siatki z mosiądzu o drobnych oczkach. Dobra Polska ręczna robota i co najważniejsze nie drogo.
Jak już jesteśmy przy ręcznej robocie to przedstawię jeszcze ręczne giętarki do prętów zbrojeniowych. Na każdej budowie gdzie zalewa się fundamenty, stropy czy wieńce takie coś się przydaje. Masywna konstrukcja, z grubych blach w dwóch wersjach. Giętarka do prętów z łożyskiem, trochę droższa i giętarka do prętów zwykła tańsza.  Oba modele są zabezpieczone farbą, jak by to powiedzieć, czym popadnie. Jeszcze nam się nie zdarzyło żeby były takie same kolory. I czasami podstawy są w różnych rozmiarach, ale to nie ma większego znaczenia, giętarka na budowie nie musi być ładna i zapakowana w estetyczny kartonik.
Wydajne młotki udarowe sds plus Boscha
Autor: kordelas75 | Kategorie: Elektronarzedzia -nowości 
26 października 2013, 10:45
Dzień dobry
Mamy w dzisiejszych czasach masa różnych nowości, nie wiem czy to powiązane jest z kryzysem. Bo chodzi o to, że trzeba wytwarzać nieprzerwanie coś nowego, żeby nie wypaść z obiegu. Przeważnie firmy przerabiają wygląd, albo jeden czy kilka parametrów i mamy nowy super funkcjonalny produkt. To taki trend bo ciągłe zmiany to ruch w interesie i zarobek. W takim wypadku kupujący jest skazany na doświadczalny wybór i jedynie sprawdzenie nowego produktu, może nam odpowiedzieć czy mamy do czynienia z nowinką techniczną czy tylko z zmianą nazwy i wyglądu.
Ale wracam do tematu, Bosch wypuścił nowy wyrób młoto wiertarka GBH 2-28 DFV. Poza zmianą nazwy i wyglądu, otrzymujemy nowe parametry, czyli: 850W co przekłada się na wzrost energii pojedynczego udaru. Czyli z 2,8J na 3,2J, czy to mało czy dużo zależy, do czego będziemy stosować, jeżeli do wiercenia pod ocieplenie wiertłami sds plus o średnicy 10mm to nie ma to większego znaczenia. Może z wyjątkiem tego, że narzędzie będzie mniej obciążone. Z kolei jak w ręce złapie taką młotowiertarkę instalator i wsadzi wiertło sds plus dajmy na to 20 mm i długie na 500mm to już będzie wiedział, za co zapłacił. W takim przypadku taka moc i energia udaru się przydają.
Oprócz tego młot GBH 2-28 DFV został zaopatrzony w sprzęgło przeciążeniowe, szczotkotrzymacz zamieniający obroty przy zachowaniu 100% mocy na lewych obrotach. I jeszcze uchwyt z redukcją wibracji. Czy to jest istotne może oznajmić pracownik, który wierci cały dzień a później nie może utrzymać kubka z piciem, bo mu sie tak ręka trzęsie.
Cena jak można sie domyślać wyższa od modelu uprzedniego, ale tak to jest.
Nowe mocniejsze frezarki Boscha
Autor: kordelas75 | Kategorie: Elektronarzedzia -nowości 
25 października 2013, 10:41
Cześć
Nieco nowości z elektronarzędzi Bosch.
Pierwsza to kolejna frezarka, która zastąpi dwa wycofane wyroby a mianowicie frezarkę górnowrzecionową GOF 1300 CE i frezarkę uniwersalną GMF 1400 CE.
 
Nowiutka frezarka nie licząc wyglądu ma kilka patentów. Ergonomiczny przełącznik w uchwycie, dokładną regulację głębokości frezowania w skokach, co 1/10 mm. Regulacja działa również po zablokowaniu głębokości frezowania na szynach. Waży 12 kg, innymi słowy sporo, ale biorąc pod uwagę trwały i masywny korpus oraz efektywny silnik 1600W z CE to nie powinno być problemu z obsługą. I jeszcze Bosch tak opracował górną pokrywę, że można bez problemu położyć ją do góry nogami i wymienić frez. Górna pokrywa jest po prostu plaska i nie blokuje kabel. Frezarka ma dodatkowo transparentną płytę ślizgową a nad frezem są lampki led, z praktyki wiem, że taki banał czasami dopomaga w robocie.
 
Druga maszyna to GMF 1600 CE, frezarka górnowrzecionowa z przystawką kopiującą. Korpus silnika i parametry ma takie same jak ta, co ją zaprezentowałem wyżej, na dodatek posiada przystawkę do powielania, sybkowymienną SDS. A blok frezarki można bez problemu przekładać. Obie są pakowane w systenery L-BOXX i mają uchwyty na frezy do drewna 12mm i 8mm.
Nowe mocniejsze szlifierki Boscha
Autor: kordelas75 | Kategorie: Elektronarzedzia -nowości 
16 października 2013, 09:20
Witam
Tak sobie oglądałem te nowatorskie szlifierki Boscha i zmian w sumie nie jest sporo. To, co rzuca się w oczy to nowatorskie rozwiązanie przycisku do blokowania tarczy, uprzednio sporządzali takie okrągłe z lekko odstającą jedną połówką. Aktualnie są prostokątne i dokładnie się ukrywają. W sumie to wcale nie mieliśmy reklamacji na uszkodzenie takiego guzika. Ale być może Bosch miał i z tego względu przekształcili.
 
Nowe szlifierki kątowe wymienią prototypy klasy od 800 watów do 1400 watów. Dowolny z dziewięciu typów ma 100 W mocy więcej niż odpowiedni poprzednik i jest wyposażony w szczotki węglowe gwarantujące o 25% dłuższą żywotność w porównaniu do konkurencyjnych modeli. Wysokie tempo pracy i najdłuższa żywotność wśród narzędzi tej klasy zostały uznane w niezależnych pomiarach przeprowadzonych przez prestiżową niemiecką jednostkę SLG Prüf- und Zertifizierungs GmbH.  
Mało tego, duży guzik blokady wrzeciona i beznarzędziowa zniana osłony tarczy umożliwiają bardziej komfortową obsługę. Następne rozwiązania techniczne wykorzystane w szlifierkach kątowych przekładają się na wymierne korzyści dla odbiorców: dłuższa żywotność szczotek węglowych obniża częstość i koszty operacji serwisowych, natomiast różny pakiet zabezpieczeń przynosi odbiorcom pewność, że elektronarzędzia wypełnia coraz wyższe wymagania w obrębie  bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Stosowanie oryginalnego sprawdzonego osprzętu Bosch pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty w trakcie wykorzystywania elektronarzędzi w pracy: cięcia kątowników i profili metalowych, rur i prętów, blach i płyt metalowych, usuwania kanałów wlewowych z odlewów z metali kolorowych, wygładzania spawów oraz nierówności z krawędzi i kształtek. Polerowania i satynowania nawierzchni wykonanych z stali nierdzewnej i kwasoodpornej ( do tego służy celowo zaprojektowana szlifierka Bosch GWS INOX 125 ). Oczyszczania z rdzy i innych zabrudzeń. Co więcej, szlifierkami kątowymi Bosch można także przecinać beton i inne materiały ceramiczne, ale stosować trzeba tarcze diamentowe, można również szlifować beton ( specjalne tarcze do szlifowania betonu). Jeśli użyjemy przystawkę na rzep plus papiery ścierne to będzie można usuwać starą farbę z powierzchni drewnianych.
Moja pomoc w wyborze wiertarki
Autor: kordelas75 | Kategorie: Elektronarzedzia -nowości 
Tagi: jakie wiertarki  
11 października 2013, 09:04
Kłaniam się
Najważniejszym elektronarzędziem w warsztacie jest ręczna wiertarka. Przygotowując się do zakupu winnyśmy odpowiedzieć sobie na zapytanie, do czego będziemy to narzędzie używać i jak często. Istotnym kryterium jest również cena. Na ogół utarło się, że wiertarki ręczne dzieli sie na profesjonalne i hobbystyczne, jest to poprawny podział, ale nie do końca adekwatny. No, bo co to oznacza profesjonalne, czy takie, na których jest napisane Professional, albo inne angielskie wspaniale dźwięczące słowo?
Ja proponuję państwu podział na markowe ( Bosch, Makita ), chińskie dobrej jakości i chińskie standardowej jakości. Mało który handlarz jest taki szczery jak ja, ale nie o to chodzi, bo czy np. chińska maszyna zrobiona w fabryce Boscha to jest chińska czy może nie?. Chińczycy dzisiaj szokują świat jakością, bo proszę pamiętać, że jakość to technologia i cena, a nie kraj pochodzenia.
 
Przed zakupem odpowiadamy sobie na zapytanie, do czego będziemy stosować wiertarkę?
 
Prace amatorskie to takie gdzie nie mamy dokładnie określonego celu, przeznaczenia dla wiertarki. Czasami trochę otworów w ścianie, może nieco w metalu i drewnie, a potem leży miesiąc i oczekuje na swój czas. Albo jest praca, jakiś mały remoncik i odkładamy ją na pół roku, to jest użycie amatorskie. Liczba roboczogodzin takiej maszyny jest mała i w związku z tym, jakość i żywotność jest najniższa.
 
Hobbysta to gość, który tak jak kobieta ubustwia malować się, on lubi coś produkować w wolnych chwilach, czasami dużo czasami mało, ale regularnie. 
 
Profesjonalista niezmiernie intensywnie eksploatuje narzędzie, swego rodzaju zarzynacz sprzętu, chce żeby urządzenie było wieczne, żeby nie trzeba było nic przy nim robić ( prace konserwacyjne i serwisowe) a najlepiej jak by samo pracowało 24 godziny na dobę.
 
Tego typu typowy rozdział sam pokazuje, jakie parametry wytrzymałościowe i jakościowe mogą mieć wiertarki. Jak bardzo to zależy od przeznaczenia. Nie znaczy to jednak, że majsterkowicz czy hobbysta poczyni niestosownie jak kupi se urządzenie z wyższej półki. Wręcz przeciwnie, profesjonalne narzędzia są bardziej niezawodne, mają lepsze parametry pracy. Ale z przykrością muszę stwierdzić również wysoką cenę i ten fakt nas limituje, ale taka zasada: jak mamy kasę to nie oszczędzać im lepsze narzędzie tym bardziej wygodna praca.
 
Aktualnie trochę o parametrach wiertarek.
MOC, ale panowie lubią to coś, pierwsze pytanie to ile ma mocy? A jak np. do takiej wiertarki 500 W podłączymy 5 żarówek 100W to już mamy 1000W mocy. Jest to parametr bardzo istotny jakkolwiek pamiętajmy, że niedrogi sprzęt notorycznie ma podane parametry z kosmosu i niekoniecznie musimy na takich opisach polegać. Firmy Bosch i Makita nie robią takich rzeczy tam moc odzwierciedla to, co może taka wiertarka.
Moc wiertarki jest kluczowa przy wierceniu otworów o znacznych średnicach w drewnie, metalu czy betonie. Wiertarki dla majsterkowiczów zaczynają się od 500W i kończą na 750W. Jednak profesjonalne zaczynają od 300W i kończą na 1050W . Małe moce to dodatkowo mała masa wiertarki, jeżeli potrzeba robić otwory o średnicy 2 mm w tysiącach na dzień to waga narzędzia ma potężne znaczenie.
 
Z mocą wiąże się przekładnia biegów. Jeśli wiertarka ma 2 biegi to na pierwszym ma niskie obroty, ale dużą moc, można ją wobec tego używać do wiercenia znacznych otworów, mieszania kleju, itd. Wiertarki dla amatorów najczęściej nie mają przekładni 2 biegowej, bo jest to zbędne, podwyższa koszty narzędzia.
 
Moc warunkuje również maksymalne średnice wiercenia. Wymieniane są osobno dla metalu, drewna i betonu. Nie trzeba się jednak do końca sugerować tym, co jest zapisane. Bo nawet najlepsza wiertarka, jeżeli ma podane maksymalne 13mm wiercenie w metalu i będziemy wiercić tylko 13ką to szybko zakatrupimy taki sprzęt. Maksyma jest taka: maksymalne średnice jeno sporadycznie, zawsze najprawidłowiej utrzymać margines bezpieczeństwa i wiercić niżej dopuszczalnych.
 
Udar, to inaczej ruch posuwisto-zwrotny wiertła, używany do wiercenia otworów w betonie, cegle i kamieniu. Materiały mineralne nie da się skrawać, da się tylko kuć i taką robotę wykonuje wiertło do kamienia, jest zaostrzone jak grot, kuje i usuwa urobek. Pomnij amatorze, nie włąnczaj udaru do drewna i metalu!!. Pamiętam jak kiedyś sprzedałem dobre wiertło do metalu Baildon 12mm i po jakimś czasie facet przychodzi i ukazuje zupełnie zaokrąglone wiertło i mówi, że to jakaś Chińszczyzna i nawet z udarem w metalu nie wierci!!!! Nie da rady udar tylko do surowców mineralnych. Udar może być mechaniczny i pneumatyczny. Ten pierwszy polega na użyciu dwóch zębatek, które przy dociśnięciu wiertła zaczynają zazębiać sie i wiertło podskakuje, taki udar jest słabszy i zależy od naszego docisku. Można nim wykonać otwory od czasu do czasu nie seryjnie, z tej przyczyny używany jest w wiertarkach amatorskich, aczkolwiek profesjonalne wiertarki Makita HP również go mają. Kolejny udar to pneumatyczny ( młotki Bosch GBH, Makita HR ), tutaj w wiertło SDS plus lub MAX naparza kowadełko wprawiane w ruch przez poduszkę powietrzną. To tak w skrócie. Takim udarem wierci sie rewelacyjnie, nie jest wskazane zbyt mocne dociskanie, bo możemy zdusić udar. Wiertarki z udarem pneumatycznym stosuje się tylko do wiercenia w materiałach mineralnych, nie nadają się do metalu i drewna (tylko sporadycznie). A i jeszcze młotowiertarki maja ewentualność wyłączenia obrotów i pracy tylko na udarze, stosowaną do lekkiego podkuwania SDS Plu lub wyburzania ścian - SDS MAX!
 
Dalej powinno się wtrącić o regulacji obrotów i zmianie kierunku obrotów. Jest to w dzisiejszych czasach standard, spotykany w wszystkich wiertarkach amatorskich i dużej mierze w profesjonalnych. Regulację obrotów uzyskuje się podając mniejszy prąd, i tutaj UWAGA! wielce istotna sprawa: im mniejsze obroty tym mniejsza moc, proszę nie myśleć, że jak damy 400 Obr/min w wiertarce 500W to będziemy mogli se wkręcać śruby, nic podobnego. W takim przypadku możemy mieć 100W i znaczne prądy na wirniku, jeśli taka wiertarka będzie długo tak pracować to spalimy wirnik!! Druga sprawa to zmiana obrotów, tutaj są dwa techniki, elektroniczny - standard i na szczotko trzymaczach - profesjonalne. Jeżeli zmienimy na szotko trzymaczach  to zazwyczaj mamy 100% mocy, z kolei elektronicznie znacznie mniej na lewych obrotach.
 
Kluczykowy, wiadomo najmniej zawodny i uniwersalny do stali i betonu. Samozaciskowy, głównie do stali i drewna, a w profesjonalnych modelach także do betonu, tylko wypada pamiętać, że jak wiercimy w suficie i urobek leci nam na głowę to w podobny sposób cząstka wpada do uchwytu i niekiedy oznacza jego koniec. Można w takim przypadku sięgnąć po gumowe kielichy do wiercenia w sufitach.
Nie będę się rozpisywał o blokadzie obrotów i ustawianiu maksymalnych obrotów, bo to teraz kanon.
Markowe wiertarki Bosch i Makita mają coraz częściej zabezpieczenia elektroniczne i mechaniczne przed przeciążeniem, co prawda płaci się za to więcej, ale niekiedy warto. Polega ono na pomiarze prądu lub temp. wirnika i jeżeli parametry są przekroczone to następuje odłączenie zasilania.
Niezmiernie ważną sprawą niezwiązaną bezpośrednio z elektronarzędziem jest gwarancja. Dla amatora i profesjonalisty to kluczowa sprawa, warto popytać. My mamy elektronarzędzia firm, które nie boją sie odpowiedzialności i dbają o dobrą, jakość serwisu, ma na myśli Boscha i Makitę, choć DWT nie jest gorsze.
To na razie tyle, jak znajdę czas napiszę trochę o osprzęcie, do wiertarki bez niego są bezużyteczne.