| Kategorie: Narzędzia pomiarowe
16 października 2013, 11:11
Przybory pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie odnosić się poziomic i stalowych liniałów.
W dzisiejszych czasach burzliwego rozwoju techniki i technologii, mimo maszyn cnc, komputerów wytwórczość seryjna detali o identycznych wymiarach nie jest do końca możliwa. A to dla tego, że maszyny, linie produkcyjne nie są super precyzyjne także jak narzędzia frezujące czy szlifujące.
Dla tego architekt ustala, w jakich granicach mogą się zawierać rzeczywiste wymiary gotowego wyrobu, innymi słowy określa w specyfikacji tolerancję. Zatrudniony wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, używa różnych narzędzi pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.
Wzorzec pomiarowy jest to element stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę danej wielkości z określoną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w pakiet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o ustalonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, popularnie zwany liniałem lub linijką, to wzór długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 250mm.
Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że posiadają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy podniesieniu czułości odczytywania, regulowania wskazań lub redukcji błędów pomiaru. Stanowią one nader rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem skierować uwagę na poziomice, które należą do instrumentów pomiarowych. Z reguły są to aluminiowe profile z osadzoną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do ustalania poziomu lub pionu. Określanie to nie jest zbyt dokładne, z tego względu stosowane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice wytwarzane są w różnych klasach, na ogół zwracamy uwagę na grubość profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są bardziej wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy. Oddzielną grupę przyrządów pomiarowych do wyznaczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku zestawienia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli zamienimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają rozliczne zasięgi i mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga specjalnego odbiornika, dlatego że laser przy dużych odległościach przestaje być zauważalny przez człowieka.