Archiwum październik 2019


Jak przechowywać i eksploatować węże...
Autor: kordelas75 | Kategorie: Technika i technologie 
29 października 2019, 13:21

Dzień dobry

Warunki eksploatacyjne i użytkowe węży ssawno tłoczących.

Planując nabycie węża do sprężonego powietrza, oleju, piaskarki czy innego, powinniśmy sobie odpowiedzieć na parę pytań. Planowanie pozwoli nam na uniknięcie wypadku, czy niewłaściwej pracy maszyny czy procesu technologicznego.

Najważniejsze pytania to:

Co planujemy tłoczyć lub ssać (substancja, która płynie przewodem).

Jaka powinna być średnica węża, jeśli potrzeba to również rozmiar wewnętrzny.

Czy znana jest temperatura pracy (temperatura płynącego medium i temperatura zewnętrzna).

Warunki nasłonecznienia, czynniki chemiczne występujące w otoczeniu (stałe i okresowe).

Czy istnieje niebezpieczeństwo przekroczenia promienia gięcia węża, zmieniającego parametry wytrzymałościowe i wartości przesyłowe substancji.

Czy istnieje ryzyko pojawienia się ładunków elektrycznych podczas przesyłania medium.

Planowana długość węża.

A także wszelkie inne czynniki mogące mieć oddziaływanie na pracę i bezpieczeństwo: takie jak warunki eksploatacyjne, drgania, odkształcenia przewodu w trakcie pracy ( szczególnie w wypadku przecinania przez wąż węzłów i lini komunikacyjnych - ruch pieszy, samochody, wózki widłowe i inne).

Metodę mocowania końcówek (zacisk, opaska) i rodzaje używanych złączy i szybkozłączy. Na zdjęciu widoczna opaska skręcana do węży https://domtechniczny24.pl/obejmy-zaciskowe-do-w%C4%99%C5%BCy-i-akcesoria.html

Przewidywana mobilność zestawu (połączenie stacjonarne, połączenie wkrętarki pneumatycznej, pistoletu do malowania czy pompowania, piaskarki lub maszyny stacjonarnej)

OGÓLNE WYTYCZNE DOTYCZĄCE KORZYSTANIA Z  WĘŻY SSAWNO TŁOCZĄCZYCH

 Właściwy wybór węża to wybór towaru spełniającego wymagania techniczne istniejące przy danej instalacji lub urządzeniu, zapewniający ciągłą i bezawaryjną pracę. Będzie to miało, jak we wszystkich narzędziach i instalacjiach wpływ na końcową cenę i jakość.

A na zdjęciu widać wąż ssawny chyba 75mm czyli 3" https://domtechniczny24.pl/w%C4%85%C5%BC-spiralny-ssawnot%C5%82oczny-75mm-multiflex-1mb.html

Czym jest promień gięcia, jak osłabia wąż i jak go wyznaczyć.

     Pamiętać należy, że przy niewłaściwym zagięciu węża występują w nim niekorzystne zjawiska. W punkcie zgięcia, po stronie zewnetrznej wąż jest rozciągany a w przeciwległej ściskany. Wywołuje to procentowe osłabienie węża i może doprowadzić do jego uszkodzenia. Kolejnym niekorzystnym zjawiskiem jest zaburzenie transferu mediumsubstancji. W przypadku substancji o właściwościach ściernych prowadzi to do stopnowego wycierania wewnętrznej części węża. 

Jeżeli właściwa strona katalogowa nie określa, należy przyjąć następującą regułę:

 Węże wytłaczane gładkie - 7,5 x średnica wewnętrzna

Węże ze wzmocnieniem poliamidowym do fi 50mm z odciskiem tkaniny – 6x średnica wewnętrzna

Węże ssawno-tłoczne – 6 x średnica wewnętrzna

 Najmniejsza długość węża do utworzenia gięcia L min:

 Lmin = ?/360° x 2?R

gdzie:

? - kąt gięcia

R - przewidziany promień gięcia

 Przykład: chcąc utworzyć gięcie 90° przy promieniu gięcia R=200 (mm)

90/360 x 2

'l`123567890- ależy użyć węża o minimalnej długości 314 (mm)

Info ze strony http://warsztattechnika.pl/index.php/pneumatyka-narzedzia-i-osprzet

  Montaż węża na szybkozłączkach, złączkach  i krućcach.

Powinno się zwrócić uwagę na to, aby krawędzie styku końcówki z wężem nie były ostre, aby nie doprowadzać do przecinania warstwy wewnętrznej węża (dotyczy zarówno obejm, opasek jak i zakuć).

 

Węże techniczne produkowane w odcinkach, na ogół posiadają na końcach tzw kołnierze (odcinki bez spirali wewnętrznej), ułatwiające zamocowanie końcówek.

W wężach tych należy zamocować końcówki tak, aby króciec zachodził min. 1cm na część spiralną węża. Jeżeli węże techniczne są cięte z metra problem ten nie występuje.

Warunki eksploatacyjne i użytkowe węzy technicznych.

 

Podczas użytkowania węży i przewodów należy stosować się do poniższych wytycznych:

- stosować ciśnienia robocze nieprzekraczające dozwolone, wydrukowane na boku węży.

- trzeba węże wciskać a nie wkręcać, zmniejszy to skręcenie przewodu po zamocowaniu. Jeśli wąż nachodzi ciężko na końcówkę, można go trochę podgrzać lub wkręcać o taki sam kąt w prawo i lewo. 

- trzeba chronić przed wpływem czynników zewnętrznych (np. trzeba przewidzieć koryta do przejeżdżania nad wężami), węży nie powinno się przesuwać po ostrych krawędziach;

- po użyciu należy je składować w odpowiednim miejscu;

- okresowo kontrolować stan techniczny przewodów, osłabione węże należy wycofać z użytku i zniszczyć, opcjonalnie wstawić nowy odcinek.

 

Węże trzeba magazynować 

- zwinięte w kręgi ułożone na drewnianych paletach w stosach o wysokości nie przekraczającej 0,5-1 metra.

- zawieszone na odpowiednich uchwytach zabezpieczających węże przed zaginaniem.

- w temperaturze od +5oC do +25oC i nieznacznej wilgotności (należy zwracać uwagę, aby nie następowała kondensacja pary wodnej na powierzchniach węży gumowych).

- w magazynach pozbawionych oparów kwasów, zasad,i rozpuszczalników organicznych, jak również olejów i smarów oraz paliw płynnych.

- promienie UV i silne światło elektryczne wpływa szkodliwie na gumęi PCV. Z tego względu w pomieszczeniach magazynowych, szyby powinny być zasłonięte.

 

 To tyle pozdrawiam

 

Jak lutuje się lutem twardym a jak miękkim...
Autor: kordelas75
29 października 2019, 08:59

W technice łączenia metali mamy dwa rodzaje lutowania twarde i miękkie.

Lutowanie to inaczej sposób spajania stopów z wykorzystaniem spoiwa, które ma niższą temperaturę topnienia, niż elementy łączone. Czyli nie są topione jak to ma miejsce podczas spawania.

Z lutowaniem miękkim mamy do czynienia wtedy kiedy spoiwo ma temperaturę topnienia niższą niż 400 stopni np.

Spoiwo cyno-ołowiowe LC60

Spoiwo cynowo-miedziowe Sn97Cu3

 

Lutowanie twarde przy spoiwie o temperaturze topnienia powyżej 650 stopni np.:

Lut miedziany LM-60

Lut srebrny LS45

Lut fosforowy LCuP6

 

Narzędziem do lutowania są lutownice transformatorowe, lutownice oporowe, palniki gazowe na propan butan, palniki cyklonowe na propan butan, palniki propan + tlen, palniki acetylen + tlen.

 Zanim przystąpimy do lutowania trzeba troskliwie wyczyścić powierzchnię z tłuszczów, nalotów, tlenków, siarczków, kleju itp.. Jest to przesłanka konieczna do powstania poprawnego łączenia.

Sposób potwierdzony  - http://poziomicaspawarka.pl/technologie-i-urzadzenia-do-spawania-i-lutowania/89-lutowanie-twarde-i-miekkie-poradnik tam jest zdjęcie jak to wygląda.

Elementy czyścimy najpierw:

Mechaniczne, używając noża, włókniny szlifierskiej lub papieru ściernego.

Chemicznie używając do odtłuszczenia denaturatu lub rbenzyny ekstrakcyjnej.

Chemicznie używając do usunięcia siarczków i tlenkow oraz aktywowania powierzchni kwasu lutowniczego, pasty lutowniczej i topników.

Lutowanie miękkie polega na łączeniu metali za pomocą łatwo topliwego lutu cynowego. Luty mają na ogół kształt pałeczek lub pręcików. Występują wraz z topnikiem lub bez. Topnik jest niezbędny do prawidłowego połączenia, zabezpiecza powierzchnie przed powstawaniem tlenków i powoduje, że spoiwo łatwo zwilża powierzchnię. Należy dbać, aby nie przegrzewać lutowanych powierzchni, zwłaszcza przy lutowaniu otwartym płomieniem.

Tego typu połączenia są {w niewielkim stopniu odporne mechanicznie, ale świetnie przewodzą prąd i dają gwarancję szczelności. Znajdują zastosowanie w elektryce i elektronice, w instalacjach wodnych i CO.

 Jak w praktyce wygląda lutowanie miękkie np. przewodów elektrycznych:

Przewody trzeba odizolować.

Jeżeli są to cienkie przewody to stosujemy tylko kalafonię, bo pasta lutownicza jest produkowana na bazie kwasu i może po jakimś czasie doprowadzić do korozji przewodów.

Grzejemy grot i nakładamy cynę tak, aby powstała kropelka i przerywamy nagrzewanie.

Zanurzamy grot w paście.

Przewody do lutowania skręcamy i pobielamy (połączenia elektryczne), przykładamy do skręconego przewodu grot i włączamy lutownicę.

Temperatura sprawi, że nadmiar topnika spłynie na przewód i odtłuści go i usunie tlenki, chwile po tym roztopiona cyna spłynie na przewód i pokryje go w całości.

Jak tylko cyna wniknie w przewód należy od razu przerwać nagrzewanie i odsunąć grot od przewodu. Unikniemy w ten sposób przegrzania topnika i utlenienia lutu cynowego. 

Pobielone przewody stykamy jeden z drugim, na grot nabieramy odrobinę cyny z topnikiem (patrz wyżej).

Nagrzewamy połączone przewody, jak tylko cyna spłynie z grotu na przewody natychmiast przerywamy nagrzewanie. Uwaga pamiętajmy, że przez chwilę cyna jest nadal ciekła i tak długo jak nie wystygnie nie można poruszać przewodami.

W wypadku lutowania nadzwyczaj cienkich przewodów nie stosujemy pobielania. Całą operację robimy w jednym podejściu. W pierwszej kolejności skręcamy przewody następnie lutujemy.

Po skończonym lutowaniu można usunąć topnik denaturatem, w szczególności, jeżeli stosujemy  pastę lutowniczą.

 

Lutowanie twarde przykład pęknięta rurka mosiężna, lut srebrny otulonym.

Lutowanie powinno się wykonywać w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. Pomieszczenie nie powinno być za mocno oświetlone, nie widać w takim przypadku koloru nagrzanego metalu.

Do lutowania twardego używamy palników propan butan, propan-butan + tlen i acetylen + tlen, nagrzewanie indukcyjne. Zależy to od rozmiaru lutowanych detali i użytego lutu. W opisywanym przykładzie lutujemy długą rurkę mosiężną o średnicy 22mm i grubość ścianki około 1mm . Do takiej pracy wystarczy palnik cyklonowy na propan butan techniczny. Dysza 19mm dająca około 3,5kW.

Tu jest przykład lutowania twardego na 2 temperatury. - chodzi o dwa połączenia, najpierw wyższa temp a potem drugi lut i temp niższa. Tak żeby pierwszy lut nie puścił. 

http://pracowniaodlewnicza.simplesite.com/

Lutowanie twarde - przykład:

Części lutowane oczyścić mechanicznie i chemicznie.

Łączone fragmenty umieszczamy na płycie szamotowej, która w minimalnym stopniu odbiera ciepło a przy lutowaniu seryjnym kumuluje je i poza tym ogrzewa otoczenie.

Starannie dopasowujemy łączone powierzchnie.

Szykujemy lut, nie powinien być za gruby, w naszym przykładzie może mieć średnicę 1,5mm - 2mm.

Grzejemy palnikiem elementy do temperatury topnienia topnika.

Zwilżamy topnikiem powierzchnie lutowane. Kolor metali zmienia się po zwilżeniu topnikiem.

Kontynuować grzanie do temperatury roboczej. Zależnie od rodzaju lutu może to być 650-950 stopni.

Temperaturę pokazuje kolor metalu.

Po osiągnięciu temperatury roboczej dotykamy lut twardy na styku łączenia i czekamy aż się stopi i przeniknie kapilarnie między łączone elementy. 

W tym momencie przerywamy nagrzewanie.

Resztki topnika zmywamy gorącą wodą.

Jeśli stosujemy lut mosiężny LM-60 do lutowania stali to dodatkowo miejsce lutowania posypujemy boraksem.

Jeżeli stosujemy lut fosforowy do łączenia miedzi to nie potrzeba topnika (ja jednak zawsze stosuję)

Dalej to praktyka i jeszcze raz praktyka.

Pozdrawiam

 

Niwelator laserowy do układania rur
Autor: kordelas75 | Kategorie: Narzędzia pomiarowe 
29 października 2019, 08:47

Cześć, dzisiaj chciałem opowiedzieć o nietypowym urządzenie pomiarowe. 

   Wczoraj miałem szansę zobaczyć na żywo i zapoznać się z możliwościami lasera rurowego. Prawdą jest, że wiele nowych i starych a modernizowanych obecnie lini wodociągowych i kanalizacyjnych w całej Polsce, jest realizowane z pomocą  niwelatorów rurowych min.  Topcon TP-L4A. W praktyce możemy się spotkać z wieloma określeniami np.. laser liniowy, laser rurowy, niwelator liniowy czy niwelator rurowy. W ogólności chodzi o to samo urządzenie występujące zawsze w formie okrągłego walca z nóżkami, emitujące jedną wiązkę lasera czerwonego lub zielonego. O różnicach między laserem zielonym a czerwonym można poczytać na stronie http://poziomicaspawarka.pl/narzedzia-i-przyrzady-pomiarowe

    Niwelatory te są nadzwyczaj precyzyjne, byłem w szoku, kiedy na wyświetlaczu TP-L4B zobaczyłem trzy miejsca po przecinku. Lasery liniowe ustalają automatycznie kierunek i spadek góra i dół i gwarantują bardzo szybszą realizację prac przy zachowaniu wysokiej dokładności, co przekłada się na widoczne podwyższenie wydajności pracy ekipy. Zyskują na tym wykonawca jak również mieszkańcy w okolicy budowy, dla których wszelkie prace remontowe są zawsze utrapieniem.

    Kolejną sprawą jest wodoszczelność i pyłoszczelność lasera rurowego Topcon TP. Oznakowanie IPX7 informuje, że laser jest w 100% odporny na kurz i pył  - pierwsza cyfra, druga cyfra - to odporność na chwilowe zanurzenie na głębokości od 15-100cm w czasie nie dłuższym niż 30 min. Czyli jak zatopi studzienkę z niwelatorem to można pomału wejść, wydostać niwelator i dalej nim pracować. Jak się pobrudzi błotem to pod kran umyć i można dalej pracować.

    Wracając do montażu rurociągów kanalizacyjnych, praca ta staje się prostsza i niebywale dokładniejsza. Prędkość i precyzja pomiarów sprawia,że robota przyspiesza namacalnie, to opinia firm, które wcześniej używały niwelatory obrotowe lub optyczne. Zamiast 2-3 osób starczy jedna do nastawienia i ochraniania bo laser nie jest tani, trzeba mieć na niego oko. Odpadają  również nader kosztowne poprawki. Panel podczas ustawienia parametrów jest podświetlony, więc można bez kłopotu nastawiać parametry w ciemnych studzienkach.

    Praca sprzętem jest niezwykle prosta, wręcz banalna. Na szkoleniu po krótkiej prezentacji naszą reakcją było stwierdzenie „ i to już wszystko?”. Tak wystarczy, że na jednym końcu rury dokładnie w jej środku ustawi się laser liniowy TP-L4A. Jeżeli średnica rury jest większa niż średnica niwelatora, używa się specjalne nóżki, które po wkręceniu w korpus instrumentu pozycjonują go idealnie w średnicy rury. Nóżki te mają oznaczenia średnic. W drugi koniec rury wstawia się tarczkę celowniczą. Tarczka jest nastawna z podziałką zależnie od wykorzystanych nóżek – czyli średnicy rury. W jej centralny punkt pada wiązka lasera.  Lasery rurowe są w dwóch wersjach bez model TP-L4B i z autodopasowaniem  – model droższy TP-L4A (tarczka ma po bokach dwie aluminiowe wstawki ułatwiające automatyczne dopasowanie). Na pilocie wciskamy przycisk i po parunastu sekundach punkt lasera jest w środku tarczki. W tym momencie wystarczy, aby ekipa układająca rurociąg nastawiała wysokość rury tak, by plamka lasera trafiła w środek celu. W praktyce można rozstawiać laser również na rurze, ale wtedy jest ryzyko, że może nam się przemieścić lub ześlizgnąć i upaść – trzeba uważać.

    Jeszcze parę parametrów: zasięg skuteczny to około 150 metrów, czyli wystarczy w zupełności w praktyce wstawiamy do kolejnej studzienki i dalej układamy rury. Dokładność to 2,4 mm na 50 metrach, no i 5 lat gwarancji.

To tyle pozdrawiam Rafał

 

Nowości na Listopad 2019
Autor: kordelas75 | Kategorie: Narzędzia w warsztacie 
29 października 2019, 08:25

Witam co nowego w listopadzie?

Dzień dobry

Nowości w sklepie Dom Techniczny Wieluń

Pierwsza nowość to pompy do instalacji słonecznych OMIS zakładane w pierwotny obieg systemu cieplnego. Pompy mogą wykonywać pracę na mieszankach wody i glikolu (w stosunku 1:1), glikol stosowany jest jako element przeciwdziałający zamarzaniu. Naturalnie pompy OMIS 25-80/180 mogą bez problemu wykonywać pracę w wodnych układach centralnego ogrzewania jako pospolite pompy do CO. Wszystkie 6 typów pomp jest oznaczona tak, aby kupujący mógł swobodnie dostać dane o podstawowych parametrach pompy. Dla przykładu najczęściej sprzedawana pompa do instalacji w domkach jednorodzinnych OMIS 25-60/180ma oznaczenia: pierwsza cyfra to rodzaj przyłącza 1 cal, druga 60 to maksymalna wysokość {wznoszenia|tłoczenia 6m, trzecia długość pompy 180mm. 

Następny produkt to taśmy izolacyjne japońskiej firmy Denka - https://domtechniczny24.pl/ta%C5%9Bmy-izolacyjne.html . Firma powstała w 1915 roku i jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych z zastosowaniem nowoczesnych technologii.  Oddział Przetwarzania Tworzyw Sztucznych Denka wytwarza ponad 4000 różnych produktów na różne rynki, jedną z nich jest taśma izolacyjna VINI TAPE. Taśmy te przeszły pomiary japońskich standardów przemysłowych JIS C-2336 i ISO 9001. Produkty Denka są w szerokim zakresie stosowane na całym świecie w elektrowniach, liniach elektroenergetycznych, jako zakończenia kabli o dużej mocy, fabrykach, do owijania przewodów elektrycznych w samochodach jak i gospodarstwach domowych. Najbardziej popularny produkt to taśma izolacyjna Vini Tape 101 przeznaczona do zastosowań elektrycznych, jako izolacja zacisków i zakończeń prądowych. Inny interesujący artykuł to taśma izolacyjna do wiązek samochodowych odporna na wysokie i niskie temperatury. Idealna jako izolacja przewodów w samochodach i innego rodzaju maszynach i urządzeniach narażonych na zmienne temperatury.

I ostatni towar to cyrkiel do plazmy wraz z prowadnikiem na rolkach do uchwytów plazmy A-101 i A-141 (TF-141) i przecinarek CUTTER 110, CUT 121 i CUT 160TE. Wszystko zapakowane w schludnej walizeczce. W skład zestawu wchodzą trzy punktaki w tym jeden magnesowy, drugi z stożkowy i trzeci z rolką obrotową. Ten ostatni może być używany, jako kopiał. Ponadto mamy do dyspozycji blokowaną prowadnicę obrotową z dwoma stalowymi rolkami, dwa ramiona 400 mm i 250 mm. Średnica wewnętrzna pierścienia do mocowania uchwytu plazmy wynosi 32,5mm. Pierścionek jest obrotowy z opcją zablokowania. A jak działa plazma można poczytać na blogu - https://wiertlogres.pl/. Jest tam dużo innych fajnych artykułów o technice spawania i o tarczach diamentowych.

To tyle pozdrawiam.