Oznakowanie stali śrub ze stali nierdzewnych...


Autor: kordelas75
23 listopada 2015, 13:09
Witam
W wcześniejszych artykułach dotyczących stali nierdzewnej opisałem jej właściwościwości. Dzisiaj opiszę zagadnienie oznakowania śrub i nakrętek ze stali A2 i A4.
Do produkcji śrub odpornych, na korozje używa się stali:
Austenitycznej, gdzie wyróżnia się podział, na grupy od A1 do A5. Ten rodzaj stali jest zazwyczaj niemagnetyczny i hartowany
Martenzytycznej, którą oznacza się symbolami C4, C3, C1. Ten rodzaj stali jest bardzo mocno hartowany i posiada właściwości magnetyczne.
Ferrytycznej, oznaczanej symbolem F1. Stale te, nie są hartowane i nie posiadają właściwości magnetycznych.
Najczęściej używanym typem stali, są stale austenityczne. Śruby z pozostałych dwóch typów stali należą raczej do rzadkości.
Klasę właściwości mechanicznych określa się dwoma cyframi, które oznaczają współczynnik na rozciąganie w Mpa. Dla stali ferrystycznych będą to klasy 45 i 60, dla stali merenzytycznych 50, 70, 80 i 110 a dla austenitycznych 50, 70 i 80.
Dla przykładu liczba 70 oznacza 700Mpa. info ze strony  poradnik narzedziowy.
 
Podczas doboru śrub i nakrętek należy kierować się głównie ich wymiarami, ale również wielkie znaczenie ma oznakowanie, bowiem informuje nas, o tym do jakich warunków przypisany jest konkretny stop stali nierdzewnej z którego zrobione są nasze nakrętki czy też śruby. 
Wszystkie śruby z łbem sześciokątnym i śruby z łbem okrągłym i gniazdem sześciokątnym o nominalnej wielkości gwintu wynoszącej 6mm lub więcej, muszą być klarownie oznaczone. Znakowanie to powinno obejmować gatunek stali i klasę wytrzymałości oraz znak identyfikacyjny producenta śruby. Inne rodzaje śrub mogą być, o ile to tylko możliwe, znakowane w ten sam sposób i tylko na łbie. Uzupełniające znakowanie jest dozwolone, pod warunkiem jednak, że nie będzie powodem niejasności. Zaś w przypadku śrub dwustronnych dozwolone jest znakowanie na nie gwintowanej stronie śruby, ale w przypadku gdy nie jest to możliwe, pozwala się na znakowanie na nakrętkowym końcu śruby.  Nakrętki oznakowane są w formie nacięcia na jednej przestrzeni, gdy znajduje się na powierzchni nośnej nakrętki dopuszczalne jest jeszcze jedno dodatkowe znakowanie na boku nakrętki. Jedynym rodzajem śruby, jaki nie musi posiadać znakowania jest śruba bez łba z gwintem na całej długości, ale z doświadczenia wiem, że niektórzy fabrykanci tego rodzaju śrub umieszczają odpowiednie oznaczenia, co ułątwia odpowiedni zakup.
 Jak już pisałem, znakowanie ma nader duże znaczenie przy wyborze właściwych, do zadania, z jakim chcemy się uporać, nakrętek i śrub. Trzeba zwracać szczególną uwagę na oznaczenie drukowaną literą A przy grupach i rodzajach stali, jako że dotyczy ich znamiennych własności i zastosowań. Pamiętajcie państwo o tym, gdy następnym razem będziecie wybierać śruby lub nakrętki ze stali nierdzewnej.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz