Archiwum kwiecień 2017


Wszysko co ptrzeba do bram przesuwnych
Autor: kordelas75
03 kwietnia 2017, 09:46
Dzień dobry
Dziś przedstawiam elementy i akcesoria do bram przesuwnych: wózki do bram w różnych konfiguracjach i wymiarach, rolki prowadzące i najazdowe, gniazda najazdowe,  mocowania profili, listwy zębate, zamki hakowe z puszkami do montażu, zaślepki do profili. Niektóre z nich postaram się nieco opisać.
Wózki do bram wytwarzane są do różnych rodzajów profili. Przy zakupie trzeba o tym pamiętać. Profile są produkowane;  50x50mm, 60x60mm, 70x70mm, oraz profil do bram 80x80mm czy profil do bram 100x90.
Wózki wykonane są z dobrej jakości łożysk i odpowiedniej gatunkowej stali. Dzięki temu mamy gwarancję ich wieloletniego i bezawaryjnego funkcjonowania. Dostępne wózki bramowe są ocynkowane, a dzięki temu zabezpieczone przed korozją. Wózki do bram występują w wersjach 2 rolkowych, 3 rolkowych, 5, 8 lub 10 rolkowych, wszystkie osadone na łożyskach.
 
Użyte rolki wytwarzane są z tworzywa lub stali.
 
Dodam tylko, że rolki występują również osobno. W wersji walcowej lub z wcięciami pod linę, rurkę lub na szynę. Dzięki temu nadają się do wykorzystania w budowie elementów podwieszanych, bram oraz drzwi podwieszanych z wykorzystaniem szyny lub liny. Rolka plastikowa pozioma w wózku sprawuje rolę rolki prowadzącej, natomiast rolki pionowe to rolki nośne. Rolka plastikowa posiada ścieralność większą o 30% niż rolka metalowa. Dodać trzeba, że dokładne wykonanie poszczególnych detali i ich precyzyjny montaż wpływa na cichą pracę wózka w szynie nośnej bramy, oraz gwarancję że nie będzie się odchylać od jej osi.
Podstawa wózka jezdnego posiada 4 otwory podłużne, które umożliwiają korekcję położenia. Montaż wózka odbywa się poprzez trwałe przymocowanie - spawanie wózka do konstrukcji metalowej bądź za pomocą śrub. Jest to uwarunkowane rodzajem wózka. Występuje kilka ich rodzaji: stałe, z regulacja wysokości, wahliwy, wahliwy regulowany oraz z płaskownikiem. 
Kolejnym artykułem są zatyczki do profili. wytwarzane są z wysokiej jakości tworzywa. 
 Zatyczki występują jako:
Zatyczki do profili okrągłych.
Zatyczki do profili kwadratowych.
Zatyczki do profili prostokątnych.
Bramy, profile bramowe, jak i inne elementy wykorzystywane w budownictwie ( ogrodzenia, konstrukcje nośne), narażone są na działanie korozji. Zatyczki doskonale zapobiegają temu. Montowane są do wewnątrz profilu, dopasowują się poprzez rozpieranie bocznych cienkich blaszek. Wytworzone są z polietylenu w kolorze czarnym. Zatyczki odporne są na warunki atmosferyczne, promienie UV, oraz mróz. Opis z strony http://narzedziatechnika.pl/
Następny produkt to rolki tworzywowe do bram (prowadzące). Wykorzystywane są, jako rolka podporowa, prowadząca bramę przesuwną. Stabilizują bramę w pionie. Rolki tworzywowe do bram (prowadzące) charakteryzują się bardzo niskim oporem toczenia są przez to trwałe i ciche. Rolki tworzywowe do bram (prowadzące) są odporne na pęknięcia, posiadają wysoką odporność mechaniczną oraz odporne są na ścieranie. Mogą pracować w temperaturach od -20 do 80°C.
 
I ostatnia pozycja to gniazdo najazdowe. Wytworzone z tłoczonej solidnej blachy. Cechują się precyzyjnym wykonaniem. Są dodatkowo ocynkowane, tak jak wszystkie inne stalowe elementy do bram. Gniazda najazdowe stosowne wraz z rolką najazdową powoduje precyzyjny i delikatny podjazd bramy do słupka wieńczącego. Dzięki zastosowaniu gumowego odbojnika dojazd bramy do gniazda jest zabezpieczony przed uderzeniem.
Nr jeden w tej branży
Autor: kordelas75 | Kategorie: Narzędzia w warsztacie 
03 kwietnia 2017, 09:42
Innowacyjne szczypce do pierścieni segera.
Projektanci Wiha jakiś czas temu zmienili kształt i konstrukcję główki. Zawsze były profilowane, to taki warunek. Jeśli ktoś nakładał albo ściągał pierścienie segera to wie, że czasami pierścień odskakiwał, albo ześlizgiwał się z końcówki. Powód prosty, szczypce segera wewnetrzne czy zewnętrzne miały źle wyprofilowane końcówk. Winno być tak, że szczypce do pierścieni zewnętrznych powinny mieć końcówki odchylone na zewnątrz. Ale z przykrością muszę stwierdzić, w wszystkich tanich modelach nie odnajdziemy takiego rozwiązania. Zwykłe szczypce mają główki częstokroć o przeróżnej średnicy i najczęściej osiowe, albo w różnych kierunkach. Ma to jedną zaletę - cenową, tanie szczypce są świetne jak potrzebuje coś sporadycznie założyc lub ściągnąć pierścień. Ja nie mam do dzisiaj, żadnego kompletu czy pojedyńczej sztuki, a mam warsztat narzędziowy od 15 lat. Natomiast mechanik, który zakłada i ściąga po kilka razy dziennie pierścienie segera, albo pracownik w zakładzie monterskim - cały dzień pracy, to doceni przemyślane i solidnej jakości szczypce segera.
 
 
Wiha ma dwa modele, pierwszy tradycyjny, główki są profilowane, odgięte z specjalnym wgłębieniem na oczko segera. I nowe szczypce segera z modelowanymi główkami wpychanymi z hartowanej stali łożyskowej. Te końcówki są prócz tego pokryte dodatkową nawierzchnią zabezpieczającą przed rdzą i specjalną funkcją zatrzaskową (od rozmiaru 2), która skutecznie eliminuje odskakiwanie pierścieni zabezpieczających, nawet jak za silnie je rozegniemy. Szczypce do pierścieni Wiha są nadzwyczaj ergonomiczne, świetnie leżą w ręce, nawet jak mamy utytłane palce olejem to nie ślizgają się tak jak w typowych. I jeszcze jedna sprawa, która niezwykle wpienia podczas roboty. Często sie zdarza, że te wspaniale wyglądające okładziny w różnych kolorach, obracają się, w szczypcach Wiha, nie ma tego problemu. 
Więcej o narzędziach na blogu http://blog.domtechniczny24.pl/
Produkowane są w 4 modelach do ściągania i do zdejmowania i oraz wygięte i proste. Natomiast rozmiary są uzależnione zakresem wykorzystywanych pierścieni.
Niwelowanie terenu - sprzęt niedrogi
Autor: kordelas75
03 kwietnia 2017, 09:14
Czołem.
W magazynie sprawdziliśmy niwelator laserowy NL 310 firmy Nivel System. To, co nas zdziwiło to, nielicha klasa wodoszczelności IP 64.  Początkowa cyfra mówi nam o absolutnym zabezpieczeniu niwelatora przed pyłem, druga cyfra 4 oznajmia, że aparat jest wytrzymałe na kropelki wody spadające pod dowolnym kątem. W praktyce oznacza to deszcz i wiatr. Czyli jak zaskoczy nas burza w toku pomiaru to niwelator wytrzyma.
 
 
W kuferku standardowo jest to, co potrzeba, odbiornik albo czujnik, ładowarka do niwelatora i wymienny system zasilania na baterie alkaliczne. Do tego czerwoniaste okulary, pilot, statyw i łata. Zasięg nie jest oszałamiający, bo tylko 250 metrów, czyli 500 jak postawimy go w środku parceli. No i pracuje w 2 płaszczyznach, czyli można niwelator laserowy wykorzystać do prac w środku budynków – ścianki działowe i takie tam inne. Inny model bez wyświetlacza opisany na blogu - http://www.skleptechnika24.pl/
Abstrahując od standardowych funkcji laser ma możliwość ustalania spadków w dwóch płaszczyznach. Y i X. Wszystko wyświetla się na panelu. Zakres spadków to +10, -10 stopni, czyli można wyznaczyć spadek do 20 stopni. W praktyce takich spadków bodajże się nie stosuje, np. przy budowie podjazdów pod mosty max. to 5 stopni, bo tiry by w zimie nie podjechały.
Gdyby ktoś po zakupie miał problemy z pomiarem to można wziąć uprzednio nasz nr. telefonu i dzwonić, wszystko wyjaśnimy, przynajmniej się postaramy.
To tyle
Prosty sposób na wycięcie usczelki
Autor: kordelas75
Tagi: wycinanie uszczelek  
03 kwietnia 2017, 09:08
Cześć. 
Poszukując artykułów o uszczelkach i uszczelnieniach natrafiłem na interesujący poradnik dotyczącywycinania  uszczelnienia z płyty uszczelkarskiej.
Rozwiązanie bazuje na przygotowaniu szablonu i od tego szablonu wycięcia właściwej uszczelki.
Na początek trzeba: przygotować przedmiot, dla którego chcemy wykonać uszczelkę (w objaśnianym przypadku była to pokrywa boczna silnika WSK 125), kartkę z bloku technicznego, w miarę miękki ołówek, nożyczki oraz materiał właściwy, z którego wykonamy ostatecznie uszczelkę (w moim przypadku jest to materiał na uszczelki - klingeryt).
 
materiał na uszczelki wieluń
 
Pierwszym krokiem było położenie kartki z bloku technicznego na powierzchni  styku pokrywy bocznej z karterem. Jedną ręką przytrzymujemy, by karta się nie ruszała (bardzo ważne!) a drugą ręką wyczuwamy w którym miejscu pod kartką jest krawędź i rysujemy ołówkiem.
 
po pewnym czasie pochwili pojawi się zarys pokrywy. Być może stosując kredkę woskową byłby doskonalszy efekt. Lepiej jest ołówek trzymać pod kątem ostrym do kartki. Malujemy małymi partiami, blisko miejsc gdzie trzymamy palcami.
OdbijanieRysowanie szablonu wyszło mi tak
 
Należy to wyciąć i sprawdzić czy pasuje.
 
Jeśli wszystko się zgadza, możemy ten szablon odrysować na arkuszu uszczelkarskim. Na nieszczęście kartka nie jest sztywna więc odwzorowanie też wymaga dużo wytrwałości i powinno się zwracać uwagę żeby się nic nie ruszało.
Oczywiście odrysowany kontur znowu wycinamy i przymierzamy.
 
Jeszcze tylko trzeba wybić otwory na śruby.
 
Bierzemy niewielki śrybokręt krzyżakowy, przykładamy równo uszczelkę i stukamy w nią lekko w miejscu gdzie mniej więcej winien być otwór i słuchamy. Jeśli słyszymy dźwięk metaliczny to szukamy otworu obok aż usłyszymy bardziej głuchy dźwięk (może to i śmieszne ale tak jest) i w tym miejscu pukniemy kilka razy, troszkę mocniej i poprawiamy śrubą. To samo można zrobić kulką od łożyska. Opis ze strony http://www.poradniknarzedziowy.pl/index.php/uszczelnienia