Archiwum listopad 2013


Koks do ściernic
Autor: kordelas75 | Kategorie: Art. diamentowe i ścierne 
03 listopada 2013, 11:10
Obciąganie ściernic, to inaczej nadanie ściernicy pożądanego, użytkowego obrysu i odnowienie jej właściwości skrawających. Czyli innymi słowy wyrównanie i naostrzenie. Mamy, więc dwie operacje:
W przypadku koksu możemy tylko wyrównać ściernicę,
Tymczasem obciągacze diamentowe to takie dwa w jednym.
Pierwszą operację idzie wykonać za pomocą osełki sporządzonej z niezmiernie grubego ziarna 98C. Taka osełka nazywana potocznie koksem do obciągania ściernic, ma za zadanie wyrównać powierzchnię ściernicy. Koks nie ostrzy ściernic, a to z tego prostego powodu, że wyrównując powierzchnię kruszy ziarna i je tępi. Nawierzchnia ściernicy po użyciu koksu jest gładka bez wyrazistych ostrych ziaren na powierzchni. Taką ściernicę wypadalo by naostrzyć. Można poczekać i standardowo z niej korzystać, będzie wówczas trochę wolno szło i materiał ostrzony będzie się bardziej nagrzewał. Ogólnie można powiedzieć, że ściernice po użyciu koksu słabo biorą. Czym naostrzyć? Próbowałem kiedyć bardzo ścierliwych materialów ale nie zabardzo się to udało.
Drugi sposób dotyczy obciągaczy diamentowych lub borazonowych. Tu sytuacja jest odmienna. Raz, że takie obciągacze w przypadu majsterkowiczów niezmiennie przewyższają wartość ściernicy, a czasami i szlifierki stołowej. Dwa, że winno się używać przyrząd do obciągania. Szczególnie przy obciągaczach z jednym diamentem. Z ręki jest niezwykle trudno to zrobić, albo inaczej tak się nie robi. Obciągacze zwykle występują w postaci jednego ostrza, wielu ostrzy lub w postaci krążka. Zamocowane są na specjalnych przyrządach dobranych do rodzaju szlifierki i wielkości ściernicy.
 
Ostrzenie ściernicy tak jak pisałem wcześniej ma za zadanie przywrócić nawierzchni roboczej cechy skrawające, poprzez odsłonięcie ostrych ziaren, wyłupanie i wykruszenie stępionych lub usunięcie spoiwa i tym samym odsłonięcie ostrych ziaren.
 
Koksy są przeważnie wykonane z 98C- Węglika krzemu czarnego zawierającego on 98% SiC a reszta to domieszki.
Smukla szlifierki kątowe Bosch GWS 7-125
Autor: kordelas75 | Kategorie: Narzędzia w warsztacie 
Tagi: szlifierka bosch gws 7-125  
02 listopada 2013, 11:07
Jak się na nią z boku patrzy to szlifierka jak każda inna, lekka z nie za dużym silnikiem. Jednakże jak się uchwyci w rękę tą szlifierkę to od razu nie ulega kwestii co w niej jest niesztandarowego. Przede wszystkim jest nader wąska niewiasta by stwierdziła że szczupła, bajecznie leży w ręku. Silnik nie jest za duży bo 720 wat nie powala, ale dla określonych robót to będzie w sam raz. W technologii odchodzi się od nadmiarów i niecelowych zapasów mocy, bo nie ulega kwestii prąd kosztuje. Jak wykonujemy co niemiara drobnych robót, np. przecinanie prętów gwintowanych cienką tarczą 1 mm. to po co nam mocniejsza szlifierka, GWS 7-125 wystarczy, i tak korzystamy niedużą cząstkę mocy silnika. Do poważniejszych prac można wybrać model cięższy np. GWS 1400 i z silnikiem dwa razy mocniejszym. 
Oprócz tego, że jest zgrabna ma nadzwyczaj fajnie rozwiązane dojście do szczotek węglowych. Nie trzeba ściągać dolnej pokrywy, notabene na zdjęciu to widać. Odkręcamy wkręt i po kłopocie. 
Nowe wiertarki stołowe
Autor: kordelas75 | Kategorie: Narzędzia w warsztacie 
Tagi: wiertarki stołowe  
01 listopada 2013, 11:05
Wszechstronne wiertarki stołowe Bernardo. Proste w obsłudze i co najistotniejsze niedrogie. Jak wszystkie prawie wiertarki stołowe i te mają napędy pasowe. Taki napęd ma dwie zasadnicze zalety pierwsza to oczywiście możliwość zmiany obrotów. Jest może kłopotliwa bo za każdym razem trzeba otwierać osłonę i przekładać paski na inne koła pasowe. Ale dzięki temu, mamy cały czas wykorzystane 100% mocy silnika, nic nie znika w elektronicznych obwodach wyłączników. Druga zaleta to brak sztywnego połączenia z silnikiem. Jak nam się coś zakleszczy, np. wiertło albo otwornica to pasek będzie się po prostu ślizgał po kołach i mamy super sprzęgło, prymitywne ale skuteczne.
 
Krótki opis wiertarek stołowych Bernardo:
 
Do warsztatów, lżejszego przemysłu, majsterkowiczów. 
Pasowa przekładnia zmiany prędkości 12 do wyboru, 3-położenia dźwigni posuwu pionowego wrzeciona. 
Regulacja wysokości stołu wzdłuż listwy zębatej za pomocą korby, przechył blatu w zakresie 45°-0°-45°, z wykorzystaniem podziałki kątowej, ponadto możliwość odchylania stołu na boki. 
Wrzeciono łożyskowane kulkowo. 
Nastawianie głębokości wiercenia z wykorzystaniem podziałki. 
Krzyż laserowy do dokładnego wyznaczania punktu wiercenia. Bardzo fajna opcja! 
Osłona ochronna wiertła z mikrowyłącznikiem, o regulowanej wysokości usytuowania.
Sprzedawane w komplecie z 16 mm uchwytem wiertarskim, trzpieniem do uchwytu wiertarskiego, klinem do wybijania wiertła i kluczami trzpieniowymi sześciokątnymi, silnikiem o stałej prędkości i klasie szczelności IP 44, Co oznacza klasa IP przeczytać można Tutaj.
  3-żyłowym kablem zasilającym, oraz wyłącznikiem zwalnianym przy zaniku napięcia.